Kapitalismivastane protest kaubanduskeskustes


Viimastel päevadel on kuumaks teemaks streigid ja toetusstreigid, millega soovitakse saada juurde palka või juhtida tähelepanu mõnele probleemile. Enamasti streikijad omavad kindlat eesmärki, mis tehakse plakatite, meediasuhtluse või kõnede abil selgeks ka teadmatutele. Seaduskuulekate streikijate kõrval on tegutsemas paraku piisavalt palju ka neid tegelasi, kelle meelest ainus tõhus viis miskit ära teha, on kasutada vägivalda.

Kui terrorist kaaperdab lennuki või vihane kodanik teeb ministeeriumile rünnaku, siis mõistetakse reeglina selline teguviis hukka. Kahjuks pole vägivald ja vägivallatus alati nii must-valged mõisted.

Kui vägivald on sihitud näiteks kaubanduskeskuste töötajatele või müüdavate kaupadele, siis leidub piisavalt inimesi, kes vägivalla heaks kiidavad. Siia kategooriasse kuulub kaupade teadlik ringipaigutamine suurtes poodides. Töötajad peavad ringi tõstetud asju tagasi pannes tegema rohkem mõttetut tööd ja riknenud toidukaup tuleb minema visata – ettevõtte tõhusus langeb.

Ma ei räägi siinkohal piimapakkidest, mis tarbija ostuotsuse muutudes kogemata keefiride kasti sattusid, või sokkidest, mis laiskusest põlvikute korvi laoti. Ma räägin sihilikust asjade ringi paigutamisest, mida pealinna poodides harrastatakse. Hügieenisidemed lükatakse jäätiseletti, aluspesu peidetakse leivaletti, kohupiim pistetakse patareide vahele, sokid jäätakse kommiletti, kohv visatakse hapukoorepakkide vahele jne.

Mida kaugemale algsest asukohast kaup jäätakse, seda “lahedam” on tulemus peitjate meelest. Peitjaid on erinevaid – alates igavlevatest noorukitest ja lõpetades tarbimisühiskonna vastastastega.

Kui ringi paigutatud kaubaks oleksid ainult mitteriknevad esemed, siis võiks üritust võtta veidra naljana või omalaadse vaikiva protestina. Kahjuks on rändavaks kaubaks tihtilugu just riknev kaup, mis muudab aktsiooni teadlikuks kahjutekitamiseks. Rikneva kauba teadlik tekitamine on minu meelest võrdne ettevõttelt varastamisega. See on ka keskkonnavaenulik tegu.

Kunagi ütles mu õpetaja klassile targad sõnad: “Kui keegi tahab terrorist olla, siis leiab ta selleks alati põhjuse. Sellisel inimesel pole vahet kas vägivallatseda usu, territooriumi või keskkonna pärast.” Õpetaja mõttekäik meenub mulle sageli mõttetut vägivalda ja raiskamist vaadates.

Ära ole raiskaja!

One response to “Kapitalismivastane protest kaubanduskeskustes

  1. Mnjaa, selline masstarbimine pole normaalne, aga selline käitumine pole ka normaalne. Enamus inimesed kes pole teenindajana töötanud ei mõista, et teenindaja pole süüdi poodide olemas-olus või näiteks teenindaja närve rikkuvas või raskendavas keskkonnas. Reatööline saab ikka esimese ühiskonna vihkamise laine enda kaela. Protestige ikka juhitde, omanike ja valitsejate vastu, mitte oma saatusekaaslase!

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s