Esoteerikud ja nõidarstid vastutama


“Ravin su terveks vaadates su aura probleeme,” lubab üks imetohter, manades ette tühjusesse vaatava pilgu. “Sinu elu saab uue pöörde, kui õpid inglitega suhtlema,” kutsub inimesi esoteeriline kursus. “Sa avastad endas jumaliku armastuse lätte,” lubab tuntud meessoost armuõpetlane. “Noni mahl ravib kümneid erinevat haiguseid. Sa pead lihtsalt iga päev seda veidike jooma,” ahvatleb proua tervisemessil. “See mees sureb kolme kuu pärast,” lubab väikelinna ennustaja.

Et neid “imeteenuseid” pakkuvaid tegelasi järjekindlalt leidub, siis järelikult on olemas ka piisavalt nimesi, kes selliseid lubadusi usuvad.

Ma saan aru, et massaaž, meditatsioon või jooga annavad paremat enesetunnet ja võivad aidata kaasa paranemisele, aga tegutsemas on hordide kaupa ka erinevaid posijaid ja võrkturunduse imetoodete müüjaid.

Mulle meeldiks, kui sellise imeteenuste pakkujatele kehtiks nõue oma tegevuse eest vastutada.

Kui patsiendi aura tervendamine tema neerukive ei hävitanud, siis raha tagasi. Kui auraterapeudi tõttu venis parema ravi saamine,  oleks protseduur sama, mis valeravi teostanud ja vahele jäänud arstidel.

Kui noni mahla joov vähihaige pool aastat hiljem oma arstile kogemata hommikust mahlajoomist mainib ja selgub, et konkreetne mahl on ravimise asemel muutnud keemiaravi rohtude mõju, kes siis süüdi on. Reeglina öeldakse, et inimene oli ise loll, et ei teavitanud arsti ning ostis kahtlase väärtusega mahla. Minu meelest peaks siinkohal vastutama ka turundaja, kes imeravimit selgituseta levitas.

Selgeltnägijatejaoks peaksid olema katsed. Kui läbid katsed, tohid ennustada. Kui ei läbi, pead veel harjutama.

Hetkel võib igaüks ennast ennustajaks, imeravitsejaks või esoteerikuks kuulutada ja raha kasseerida.

19 responses to “Esoteerikud ja nõidarstid vastutama

 1. Ühelt poolt, inimesed ise peaksid vastutama oma elu ja otsuste eest, mitte ootama, et vastutaksid teised. Kui me eeldame, et enamik inimesi on tervemõistuslikud ja suudavad ise otsustada, mis neile hea on, siis ei saa riik kuidagi ära keelata inimesi alternatiivravisse uskuda ja ükskõik kui tobedaid ravivahendeid enda peal katsetada.
  Teiselt poolt, päris palju on inimesi, kelle vaimsed võimed on nii piiratud, et nad vajaksid otsustamisel riigipoolset suunamist. Ja näiteks ravimatult haiged inimesed, kes meeleheitlikult otsivad ükskõik millist ravivõimalust… kas lootusetus olukorras inimene on oma otsustes päris vaba?

  Ma arvan, et igasugused probleemitult saadavad kiir- ja sms-laenud ning pangalaenud on tekitanud palju rohkem inimlikke kannatusi, kui noni-marjad või aurateraapia. Juba aastaid on räägitud, et kiirlaenud tuleks ära keelata, kuid riik ei liiguta. Küsimus inimese enda ja riigi vahelise vastutuse piirist oli, on ja jääb.

 2. Kas arstid vastutavad? Kui palju kuuleb Eestis, et mõni arst oleks valediagnoosi või valede ravimitega ravimise eest kohtuse kaevatud? Usun, et tegelikkuses on selliseid arste palju. Näiteks tean perearsti, kes enne analüüside tulemusi juba antibiootikumid välja kirjutas (igaks juhuks võib hakata võtma) ja aastaid nahahaiguse käes vaevleval mehel (kelle haigusest on ta teadlik) punetise rohtu käskis osta. Lisaks sellele keelavad “linnaarstid” paljusid tema välja kirjutatud rohtusid üldse võtta. Kas tema siis vastutab? Need ravimid on palju hullemate tagajärgedega kui enamud mahlasid-toonikuid. Posijad ravivad sellega, et inimene usub rohu mõjusse. Mis ka mõnes mõttes on õige – mõttejõud on kõige suurem jõud. Mõnest asjast on võimalik end mõtetega terveks ravida.

  sol’ile – aga kui inimene on täiesti lootusetus olukorras, kes ütleb et ta ei tohi õlekõrrest kinni haarata? See kas ta sureb paar kuud varem ei ole oluline juhul kui see õlekõrs ta elu paar kuud pikemaks teeb…

  Vastutab igal juhul inimene. Ei sunni ükski arst sind ühtki rohtu võtma – ise valid, mida sööd, kas sööd ja kui palju sööd.

 3. Katarina paneb kõik alternatiivmeditsiiniga tegelejad ühte patta ja arvab, et kõik on petised nagu Liis Haavel. Tegelikult on ikka vahe sees üüratu. dr.House katsetab oma patsientidega samuti, nii et vähe pole.

  Igatahes saatsid arstid minu vanaonu koju surema. See oli ajal, mil haigele diagnoosi ei öeldud. Perele öeldi, et matused on garanteeritud poole aasta jooksul.Naine tõi küla posijalt ravimi, jootis mehele sisse, ütles, et arstid käskisid ja ………………onu elas veel 30 aastat.

  Lapsele on näiteks parim arst ema, kui ta lapse eest õrnalt hoolitseb, isegi paitus aitab terveneda.

 4. Jah, petiseid on igal alal. Eriti palju on neid poliitikute seas, lubadused ei täitu enamasti üldse.

  ;.)

 5. Ma olen Sinuga nõus. Kusjuures arste on võimalik ikkagi kohtusse kaevata, sest neil on eetikakoodeksid, ametijuhendid jms asjandused. Kui perearst kirjutab lampi mingeid tablette välja, siis on võimalik ta vastutama panna.
  Minu arust pole tänapäeval võimatu teha organisatsiooni, mis koondaks ja kontrolliks-valvaks-reguleeriks esoteerikute tegevust ning seaks ka mingid nõuded ravitsejatele, mille alusel saab neid panna vastutama ja reguleerida ka seda, mille alusel nad üldse oma tööd teha saavad. Loomulikult peaks inimesele jääma võimalus valida, millist ravi ta soovib, aga ta peaks siiski olema kaitstud. Esoteeriku juurde läheb inimene murega ja juba selle tõttu on ta nö nõrgem pool. Need esoteerikud, kes päriselt hoolivad, peaksidki ise kaitsva-kontrolliva organisatsiooni looma ja fakt, et nad seda teinud pole, räägib iseenda eest.
  Loomulikult on esoteerikute seas toredaid ja siiralt häid inimesi, aga…minu jaoks on see liiga suur ja põhimõtteline viga, et nende tegevust ei kontrollita ja veel suurem põhimõtteline viga on see, et nad ise ei üritagi midagi teha, et seda kontrolli tekitada. Kui organisatsiooni loomine käib üle jõu (absurd, aga ok, kui käib üle jõu), siis väga lihtne on sõlmida kliendi ja teenuse pakkuja vahel leping, mis paneb pakkuja (natukenegi) vastutama. Miks seda ei tehta?
  Tööd tegevad inimesed ju vastutavad oma tööülesannete täitmise eest, miks peaks esoteerik erand olema. Mure polegi ju selles, et inimesed esoteerikuid külastavad, vaid ikka selles, et normaalne on oma töö eest vastutada ja esoteerikud seda ei tee.

 6. Inimesed on alati otsinud kõrvalt abi ja jäävadki seda otsima. Kui hakata asju reguleerima, siis kuuletuvad sellele just need vastutustundlikud ja asjadest hoolivad esoteerikud ja teevad sellega oma elu keerulisemaks. Need, kes vastutusest ei hooli, ei hooli ka mingitest regulatsioonidest ja toimetavad ikkagi omal viisil edasi.
  Inimene peab mingi vastutuse oma otsuste ja elu eest enda peale ka võtma. Kõike ei saa riigi poolt puust ja punaseks ette kirjutada. Aga teavitada kõikidest võimalikest väärjuhtumitest tuleks alati ja võimalikult avalikult. Siis on inimestel võimalik oma informeeritud valikuid teha.

  • Aga teeme siis kõikidel elualadel nii, et ei reguleeri, aga teavitame 🙂 Taksojuhid, bussijuhid, kooliõpetajad, arstid, rongijuhid, ärimehed, lendurid, kaptenid, jahimehed, puuraidurid jne – teeks kõigiga nii. Siis saavad inimesed teha “informeeritud” valikuid.

   • Tjah, eks tulemus oleks päris kole küll 🙂

    Selge see, et mingid mängureeglid peavad paigas olema. Minu mõte oli pigem selles, et tavameditsiin ongi see koht, kus on meditsiini mõistes reeglid paigas. Inimesed, kes alternatiivmeditsiini poole pöörduvad, teevad teadliku valiku “reguleeritud meditsiini” asemel kasutada “reguleerimata abi”. Kui nüüd pingutada ja mingi osa sellest kõrvalharust ära “reguleerida”, siis piirid lihtsalt nihkuvad, aga mingi osa jääb ikka välja ja inimestel on ikkagi vaba voli nende poole pöörduda.
    Ja kuidas sa paned reegleid paika tunnetusliku poolega tegijatele? Kes sertifitseerib Kaika Lainet või Vigala Sassi?
    Mingid valdkonnad on muidugi lihtsamalt reguleeritavad. Ja mingid osad on ju reguleerunud ka – reikil on oma süsteem jne. Aga loota, et kogu haru saab reeglitega paika panna tundub….
    Kui keelata ära mingi nimetuse all asjade müümine, siis mõeldakse välja uus nimetus ja müüakse edasi; kui keelata ära inimeste “tervendamine”, siis hakatakse inimesi “nõustama” vms ja tehakse asja edasi.
    Sellepärast ma pigem rõhuks inimese teadlikkuse, vastutuse ja kaine mõistuse peale. Regulatsioon on hea kui ta on mõistlik. Aga lõplikud valikud oma elus teeb ikka inimene ise.

 7. Tekib küsimus, miks inimesed üldse pöörduvad meie tänapäeva ideaalses ühiskonnas taoliste inimeste poole?
  Miks ei ole nad vait ja vagusi masstoodangu keemiaga?
  Miks ei tee neid reklaamis nii särasilmselt õnne lubav toode ikkagi õnnelikuks?
  Kes vastutab?
  Kes vastutab selle nii hästi reguleeritud ja järelvalvega süsteemi mitte toimimise eest?

  😀

  • Olgem ausad, mõnikord on ka alternatiivne ravi või looduslik toidulisand, mida kliendile müüakse paras keemia. Teinekord on toode tõesti parem. Oluline on ise mõelda, mitte pimesi uskuda. Kahjuks kõik ise mõelda ei viitsi ja ei oska.

   Mulle endale on tuldud pakkuma “looduslikke” imetabaseid ja “põhjendamatult suurte hiidude poolt kõrvale tõrjutud” kehakaalu parandavaid, juukseid säravaks muutvaid või siis töövõimet parandavaid preparaate. Juhtumisi oli mul kodus neli korda odavamate vitamiinide karp. Võrdlesin tooteid. Koostis oli üsna sarnane kõigil neljal.

   Tervisemessil pakuti näiteks vitamiinidega maiuseid, kuhu oli lisatud asovärve. See on nii ja naa.

   Arvan ikka, et peaks olema mingid reeglid, mille alusel jagada. Iga toidulisand ei tohiks kanda loodustoote või terviseparandaja nime, iga sõnu lausuv isik pole ravitseja, iga tegevus pole teraapia.

 8. Mina oma kommentaaris ei mõelnudki mingeid rangeid reegleid. Suured probleemid on ikka seal, et esoteeriku tegevusel pole tulemust või ta teeb hoopis kahju ja kannatanul pole kuhugi kaevata. On siis nii raske lepingu alusel lubada, et ei tee oma kliendile kahju? Ma arvan, et sellisel juhul ei võtaks esoteerik kõiki kliente vastu, kui ta tunnetaks, et ta tõesti selle haiguse/probleemi kohta ei oska midagi öelda ja ei saa klienti aidata, sest tal puuduvad vastavad teadmised/kogemused. Praegu ju võetakse kõik vastu ja tehakse kõike. See ei ole eetiline. Kuigi esoteerikud tegelevad igasuguste tunnetamistega, siis mul on jäänud mulje, et nad iseenda võimeid eriti hästi ei tunneta, kui nad lampi kõigiga tegelevad. Pigem tuleks spetsialiseeruda probleemile kui meetodile.
  Organisatsioon võiks koondada esoteerikud enda alla, anda neile luba tegutsemiseks ja võtta neilt nt allkiri eetikakoodeksi täitmise kohta ja kui patsiendil on mure mõne esoteerikuga, siis ta saab sinna organisatsiooni kaevata…näiteks.
  No ja loomulikult võib vastu rääkida, et tavameditsiin ka ei aita, aga see pole vist eriline argument. Et teen oma tööd vastutust võtmata, sest teised ju ka ei vastuta 😀

  • Aga oletagem, et teie lapse õpetaja ütleb, et andke mulle 200 eurot ja ma ütlen teile täpselt, milliseid häid hindeid teie laps tulevikus minu käest saab 🙂 . Teie reageeriksite olukorrale nagu väljapressimisele ja pettusele. Võimalik, et pöörduksite direktori või haridusameti poole ja oleksite kuri.

   Aga kui tuleb nõidarst ja ütleb, et teie vennal on vähk sellepärast, et teie vanaema mõtles kurje mõtteid, teie isal oli halva auraga armuke ja teie ema sünnitas mehi vihates. Teie võivat nõidarstile anda 200 eurot, et ta loeks parandavaid sõnu. Nii saate haigusest jagu ilma operatsioonita. Ajutised tagasilangused näitavad sõnade mõju. Teie vend sureb kuue kuu pärast operatsioone saamata. Kuidas reageerite? Kas nõidarst andis endast parima ja tegemist oli loomuliku kaoga? Või peteti teilt 200 eurot välja ja anti tühje lootuseid? Nõidarst on ju heategija, kes tegutseb reguleerimata alal.

   Või mida teeksite, kui samas olukorras oleks teie laps? Kas usaldaksite nõidarsti või tavalist arsti?

   • Nojaa, mina olen nende nõiaarstidega juba ca 15 aastat kokkupuutunud/külas käinud/kursustel osalenud ja alternatiivmeditsiini/teraapiate/jms kohta liiga palju lugenud, nii et kui mulle nõiaarst ütleks täpselt seda, siis ma teaks, et ta on eeee jobuuu 😀 St. see esoteerika pole midagi nii tunnetel põhinev jms määramatu teema. Saab ikka öelda küll, kes on kes. Kui oleks nö kontrolliv organisatsioon(minu ulmeettekujutuse järgi :D), siis selline nõid nende käest tegutsemisluba ei saaks ja kui kuidagi saab, siis antud jutu põhjal võetaks talt see luba ära.
    St kui mina, tavaline inimene, oskan juba ära tunda “normaalse” esoteeriku, siis seda peaks veel paremini tegema mingi nö ekspertide kogu. + alati on ju võimalik organisatsiooni liikmeks kandideerida mitu korda – ennast täiendada vahepeal jne.

    Loomulikult igat nõia ebaõnnestumist ei saa ka pettuseks lugeda, kuid probleem ongi minu jaoks selles pole mingit nö tugivõrgustikku (organisatsiooni), mis aitaks välja selgitada, kas ebaõnnestumine oli pettus või oli lihtsalt kurb juhus. Kui see oleks olemas, siis saaks juba iga kehva juhtumi puhul arutada, kes, mis, kuidas eksis. Või inimesed saaks enne nõia juurde minekut kontrollida, kas ta on antud organisatsiooni liige ja näha, et tema kohta kaebusi pole.

 9. Kui iga ebaõnnestumist pettuseks pidada, poleks meil ka tavameditsiinil midagi hõisata. Ma pole oma elu jooksul kohanud ühtki arsti, kes ei kirjutaks (vahetevahel) välja rohtusid katse-eksituse meetodil. Kui ta seda tunnistab, on hästi. Kui ei…

 10. Aga ravitsejaid ühe organisatsiooni alla koondada on minu meelest utoopia. Ilus mõte, aga reaalsuses teostamatu. Need ravitsejad on kõik väga tugevad isiksused, igaühel selja taga erinev traditsioon (või täiesti isiklik tunnetuse rada).

  Olen asja küllalt sügavalt seest näinud, mu isa hakkas oma viimastel eluaastatel ravisemisega tegelema, pidas ennast suureks nõiaks. Ja – tal võis mõne koha pealt tõesti õigus olla, aga palju oli ikka ka väga segast. Ma küll ei tea, et ta oleks kellelegi liiga teinud, mida ei saa öelda mõnegi teise kohta.

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s