Delfi Noorte Hääl õhutab koolikiusamist


Delfi veebkirjutajate seltskond on saanud taaskord valmis klikimaia provotseeriva kirjatükiga, mis lisaks ärritavale pealkirjale kajastab ka diskrimineerivat sisu. Kui keegi juute ahju ajab, neegreid siunab või naisi vaid seksi jaoks kõlbulikeks nimetab, siis selle peale on rahvas tagajalgadel, aga kui keegi koolikiusamist ja noorte vale kehatunnetust õhutab, siis ei osata isegi reageerida.

Uudis teatab, et vormis ja peenikesed üliõpilased peaksid saama oma bakalaureuseõpingute viimase aasta eksamitel lisapunkte ja paremaid hindeid. Selline peenikeseks saamise motivatsioonisüsteem on ahistamine kehakaalu alusel ning sarnase teksti avaldamist ei tohiks kaaluda ükski endast lugupidav meediaväljaanne. Eriti kohatu on sellise teksti avaldamine noortele suunatud uudisteportaalis.

Noored elavad ilma selle artiklitagi kehakaaluorjuses, sest ülekaalulised on sageli tõrjutute staatuses ning nende enesehinnang on madal. Normaalkaalulised soovivad saada meediastaaride eeskujul 0-suuruse esindajateks ning oksendamine koos näljutamisega on popp dieeditõhustaja.

Paksude karistamise asemel tuleks avardada noorte maailmanägemist ja tolerantsust, sest maailm ei koosne vaid Barbie ja Keni sugustest “ilusatest klantsinimestest”. Maailm on palju mitmekesisem ja seda ei saa pahaks panna.

“Koledate või normidesse sobimatute” inimeste sundimisel hinnete abil ja juutide sundimisel rahvuse alusel ei olegi nii palju vahet, nagu esmapilgul tunduda võib. Kui teha kaalunumbritesse mahtumine kohustuslikuks, siis võib seda nimetada kehakaalu- või tervisefašismiks.

Normaalkaalu sundimisest ei ole abi, see vaid süvendab noorte rahulolematust oma kehaga ja tekitab probleeme lisaks. Vaimne tervis, mille lahutamatuks osaks on läbisaamine oma enda kehaga, peaks ka kuuluma tervisliku ellusuhtumise hulka.

Sunniga tervist ei edenda. Kaalukohustus toob kaasa näiteks dieediga liialdajate hulga suurenemise, kaalu alandavate retseptiravimite käest-kätte müümise, koolistressi ja koolikiusamise sagedasema esinemise.

Kui tahetakse noorte kaaluprobleeme lahendada, siis tuleb tegeleda toitumise ja liikumisega, mitte alandamise ja karistamisega.

Hindamine välimuse põhjal on üks koolikiusamise rängemaid vorme, eriti kui hindajateks on õpetajad, sest kiusatav ei saa tervist kahjustamata kiiresti ennast muuta. Ja kas peakski muutma? Isegi, kui teine inimene tundub liiga paks, ei ole meil ju tegelikult õigut nõuda, et ta ennast muudaks.

Tervisefašism ei ole hea ja õilis (olgugi, et ta seda esmapilgul paista võib), sest see lahterdab inimesi nende isikuomadusi arvestamata. Praegu räägime kaalu reguleerimisest hinnete abil, homme räägime füüsilise võimekuse testide sidumisest maksudega ja ülehomme räägime invaliidide ja tõbiste saatmisest mahalaskmisele.

Häbi, Delfi!

___________________________________

Ahjaa, Delfi kommentatorid teadsid mainida, et originaalartiklis oli juttu mitte ülikooli eksamitest, vaid keskkooli lõpueksamitest. Aga see ei muuda mu arvamust teema kohta.

Advertisements

13 responses to “Delfi Noorte Hääl õhutab koolikiusamist

 1. Sõjaväes ja mägimatkadel tulebki inimesi kehakaalu alusel ahistada. See on väga vajalik.

 2. Näiteks, kui langevarjur on liiga kogukas, siis võib ta vale varustusega surnuks kukkuda. Selline jagamine kaalu alusel on mõistetav. Aga koolis matemaatika eksamil pole kaalunumber mingi näitaja.

 3. Kehakaalu järgi peaks hoopis arstidele palka maksma. Või miks ka mitte poliitikutele! Nemad on ju lihtinimesele suureks eeskujuks.

  Delfi artiklit kommenteerides – ma pole juba mitu aastat sellist lollust lugenud!

 4. Delfi ju lihtsalt edastab välismaa uudist, mitte ei mõtelnud ideed ise välja.

  • Aga välismaa uudist saab ka sobivama sõnastusega esitada ja korrektselt tõlkides või jätta totaalse saastana see üldse avaldamata. See on Delfi valik, kas edastada uudist või mitte. Maailmas on miljoneid sobivamaid uudiseid noorte portaali tarbeks.

 5. Sul on online-ajakirjandusest mingi naiivne, mittekollane arusaam.

 6. Noh, ta pakkus ju seal, et KMI 25 võiks olla ülempiir. Normaalne ju, alates sellest algab meditsiiniline (ja vägagi visuaalne) ülekaal. Minu kehamassiindeks on 24,32 praegu, olen suht rasvane ja riietesse ei mahu, aga selle idee järgi saaks boonust küll. 😀

  Mõte on muidugi naeruväärt ja lihtsalt reklaamitrikk.

  • Aga oletagem, et on noormees, kes on andekas füüsik, tavaline kirjanduses ja veidi kehvapoolne vene keeles. Ütleme, et tema kehamassiindeks on 26. Paneme ette, et see noormees on aktiivne näiteks koerte varjupaigas ja tal on kena lauluhääl ning ta on väga sõbralik.

   Ja tal on sõber, kes on samade teadmistega, aga tema kehamassi indeks on 24,9. Vabatahtlikuks ta ei käi, laulda ei oska ja aktiivsus mingisugust üles ei näita.

   Tunnitusele saavad need tüübid erinevad hinded, sest üks on paar kilo raskem kui teine. Ülikooli saab kah enne see 24,9 indeksiga noormees, teine jääb ukse taha. Riidenumber on poistel sama. Kasv enam-vähem sama. Kus on siin õiglus?

 7. Tervise järgi jagamine ei pea ju olema kaalu alusel. Miks keegi ei pea normaalseks jagada mehi spermatosoidide kvaliteedi või naisi veenilaiendite alusel. Kah tervisehädad… Või suitsetajatele vähem palka jne… Aga kui räägitakse paksudest, siis on kohe ütlejaid, et õige, õige…

 8. Miks keegi pole sportlastega arvestanud? Aladel, kus pannakse rõhku ka lihastele(sprint, kulturism, tõstmine jne), võib inimene välja näha kõhn, kuid kaalub palju rohkem, kui mõni paksem inimene. Lihased teadaolevalt kaaluvad rohkem kui rasv.

 9. Tegelikult on need kõik sama puu viljad. Juudid, venelased, homod, paksud, vastaspartei jne.

  Parem siiski, kui Delfi neid artikleid jätkuvalt avaldab. Ja veel parem, kui diskussioon tekiks Noote Hääle siseselt, ehk siis, parem kui täiskasvanud ei sekku ja oma poliitkorrektset jura noortele pähe ei määri.

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s