Vanainimesest möödavaatamine


Mu majas elab kaheksakümnendates vanadaam, kelle mälu on viimasel ajal jukerdama hakanud. Ta mäletab asju kõige rohkem 10 minutit.

Viimasel ajal elab ta justkui painajalikus filmis, kus iga päev ärgates kordub eilne päev, sest ta ei mäleta, mis oli täna, mis eile….

Ja jutt, mida ta räägib on kui äraleierdatud plaat. Vaid osava juhtimisega saab plaati vahetada ja lisalugusid kuulata. Lisalood on tegelikult viimase peal huvitavad. Vana hõbe – on selle kohta öeldud.

Vanadaam laenas hiljuti raha, aga ei mäleta, kellele. Nii ta käib ja küsib oma tuttavate käest iga päev, et tahaks sadat (mõnikord kümmet) eurot tagasi.

Ta ajab sassi, kas on aasta 2011 või 1997.   Ta ei mäleta, kas ta mees suri kolme, viie või seitsme aasta eest.

Ta ei tea, kas maksis kommunaalteenuste eest. Ta ei tea, mis on ta telefoni pin-kood. Ta ei mäleta alatasa oma pangaparoole. Ta ei mäleta kuupäevi.

Ta on kolmel-neljal korral kohtunud mu partneriga, aga ta ei mäleta teda – seetõttu soovib ta mulle ikka armastust südamesse ja head partnerileidmist. Me olime ükskord vanadaamil 8 tundi külas – ka see on meelest läinud.

Vanaduses pole midagi erakorralist. Me kõik vananeme. Mõni vananeb rohkem välimuselt, mõni jääb liikumiselt kehvaks, mõni kaotab mõistuse või mälu. Ma ei heidagi mäluhäireid vanale naisele ette. Aga mul on kohutavalt kahju vaadata, kuidas ta omaksed temast mööda vaatavad ja teda ära kasutavad.

Vanadaami tütar on hõivatud tööga, tema ei käi emal külas. Ma ei tea, kas uhkusest, tüdimusest, hoolimatusest või solvumisest. Ma tõesti ei tea, miks. Tütar on rikas ja edukas rahvusvaheliselt töötav spordikohtunik, kes elab eliitrajoonis oma majas.

Lapselaps on see, kes vanaema juures käib, aga temale ei jõua memme olukord kohale või see ei huvita teda. Sest inimene, kes mõistab, ei jäta mõneaastast last sellisele hoidjale. Memmele, kes on niigi eluga kimpus, on lapselapselapse hoidmine liiga suur vastutus, kuigi laps meeldib talle. Põnn on ta elu keskpunkt, aga põnni hoidmine viib ta alatasa läbipõlemise servale.

Lisaks lapsehoidmisele kasutab lapselaps oma vanaema ka lõputu rahaallikana, lastes kinni maksta kõikvõimalikke asju. Kuna naine ise enam maksete sooritamisega toime ei tule, palub ta mind alatasa appi. Nii näengi makseid üürikorterite, trahvide, auto jms eest. Memm tahab parimat, seega on ta pime ärakasutamise suhtes. Kunagi väga rikka tippfinantsistist daami konto sisu kahaneb kiiresti.

Kas vanaema ka siis vajalik on, kui raha otsa saab, seda ma ei tea. Kui Liis Haaveli sugused konto puhtaks teevad, siis on politsei asja uurimisest huvitatud, aga kui vanainimese oma perekond teda ära kasutab, siis see on justkui lubatud.

Ma kunagi ütlesin daami lapselapsele, et lapsehoidmine hakkab ta vanaemal üle jõu käima, aga mind ei võetud kuulda.

Ma olen vanaprouale öelnud, et minu meelest laseb ta ennast ära kasutada, aga ta usub ikka parimat. Tõde on paraku selles, et naise pension on üsna tagasihoidlik ja kui arve varudest puhtaks saab, siis on tal väga raske ennast edaspidi ära majandada. Temast ei ole hetkel omapäi elukoha vahetajat.

Kui inimene jääb vanaks, siis kes peaks olema see isik, kes ütleb, et nüüd aitab kohustuste koormast. Kas vanurit saab kaitsta ta oma pere eest? Kas see on üldse teiste asi, mis pereringis toimub? Kui sinu ema, isa, vanaema või vanaisa jääb liiga vanaks, siis kas sa märkad ja aitad teda? Või on sul ükskõik?

Advertisements

7 responses to “Vanainimesest möödavaatamine

  1. Kas sa oled mõelnud, et äkki tädi tütar ei teagi, kuidas lapselaps ta ema lüpsab? Mina riskiks suhete halvenemisega (inimestega, keda sa peaaegu kunagi ei näe) ja kaebaks lapselapse emale ära – tädi endaga suhted ju ei halvene, sest kui jutt ka temani jõuab, siis meelde see talle ei jää. Ja ta tütar ehk ei teagi, kui kehvaks ema olukord läinud on, kui ta eriti temaga ei suhtle.

  2. Mul ei ole ta tütre kontakte, paraku. Näen vaid lapselast. Ja eakat memme. Tütar käib korra-paar aastas. Viimasel ajal pole teda näinud ka.

  3. Sa saad täiesti isklikult kaitsta toda vanaprouat – esitad avalduse koos kirjeldusega, kuidas proua toime ei tule, ja kuidas teda ära kasutatakse, kohalikule omavalitsusele. Võid lisada ka arvamuse, et proua vajab eestkostet. Sellisel juhul peaks omavalitsus esitama kohtule avalduse eeskoste seadmiseks ja tegema ettepaneku, keda määrata eestkostjaks (st on võimalik välistada, et eestkostjaks saab ahnete sõrmekestega lapselaps). Eestkoste seadmine võtab muidugi aega, kuid, kuid sa võid ju avaldusse märkida, et proua vajab eestkostet kohe ja omavalitsus peaks kohtult taotlema esialgse õiguskaitse korras eestkostja määramist. Seadus lubab seda teha kuni 6 kuuks.

    Kõiki üksikasju siia kirja panna ei ole võimalik, aga arvestades, et proua järeltulijad on probleemsed, võib juhtuda, et sobivaks eestkostjaks on ainult omavalitsus. Võib juhtuda, et omavalitsuse survel asub tütar ema elu korraldama. Varem või hiljem tuleb mäluhäiretega proua paigutada holdekodusse. Paraku. Ideaalset lahendust ei ole.

  4. Mul hakkas ka süda valutama. Meenus, kuidas üks ususekt (?) käis ämma moosimas. Ikka korda-paar nädalas. Lõpuks ütlesid, et kingi maja ära. Ämm (tol ajal oli tal nii mälu kui aru) ehmatas ära, et kus sa sellega, mul ju pojad, ja kes mind siis matab, kui maja võõrastele kingin. Võõrad lubasid, et küll nemad matavad. Nüüd elab ämm meil, on 88 ja mälu ei jagu isegi 10 minutiks.

    Seega, variant, et omad (lapsed, lapselapsed) asjatavad, on ikka natuke parem. Tütrega rääkima peaks ikka, küllap annab memm ise koordinaadid, kui küsida, ja natuke põhjust luisata. Ma arvan, et lapsed on need, vastutavad, kui vana ema enam endaga ei klaari. Noored (lapselapsed) näevad ja mõtlevad lihtsalt teistmoodi.

  5. Kusjuures ma olen mitu korda mõelnud, et huvitav, kust näiteks Liis Haavel neid kinnisvaraga vanainimesi leidis – no kas tõesti käis mööda tänavat ja ajas aias askeldavate vanainimestega juttu. Kahjuks tundub veidi tõenäolisem, et oli ikka keegi, kes talle vihjeid andis, et kus elab mõni üksik vanainimene, kellel sugulased eriti külas ei käi jne. Nii et paranoiline Rents ei usalda pea kedagi.

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s