Probleem pole laste liikluskäitumises, vaid täiskasvanute eeskujus


Kas tuleb tuttav ette?

Kas tuleb tuttav ette?

Meie tänavad on täis värvipimedaid, mõtlematuid ja hoolimatuid inimesi. Nii mulle vähemalt tundub.

Tallinnas on igapäevane, et kui seisad lapsega koos valgusfoori taga ja ootad rohelist tuld, siis möödub sinust kiiruga mõni täiskasvanu, kes eluga riskides punase tulega teed ületab.

Teinekord pole lastega emad-isad paremad. Laps näpu otsas tormatakse teele.

Pimesi jooksjat ei huvita, et lapsed näevad, et autod tulevad – peaasi, et 30 sekundit säästa saaks. Nagu kõht oleks lahti ja enam sekunditki oodata ei suudaks.

Huvitav, kas inimesed lähevad aastatega rumalamaks või kehtib nende meelest tõesti reegel, et liikluseeskirjad on vaid trahvihirmus täitmiseks… Et, kui seadusesilm ei näe, siis pole mõtet pingutada…

Ja pärast imestame, et kust küll tulevad need ülbitsevad autojuhid, opakad rolleritel kihutajad ja hulljulged mootorratturid. Sealt nad tulevadki – meie enda eeskujudest.

Kui me tahame paremat liikluskorraldust, siis pole mõtet esimese asjana omavalitsust siunata või riiki kiruda, vaatame algatuseks hoopis iseenda liikluskäitumise üle. Kas see on ikka laitmatu?

Advertisements

10 responses to “Probleem pole laste liikluskäitumises, vaid täiskasvanute eeskujus

 1. aga muide ongi nii, et paljud täidavad liikluseeskirju tõesti vaid seepärast, et muidu võib äkki vahele jääda. kahjuks. umbes nagu pilet ostetakse ka ühistransporti ainult selleks, et kontrolli nähes kiirelt üritada see komposteerida.

  • Mis näitab seda, et liikluseeskirjade ideest aru ei saada ja ruumi kahe kõrva vahel on liiga palju.

   Piletita sõitmisest siinjuures saan veel aru – transpordi kuludele ei mõelda ja teenuse kasumi eest maksmine tundub osadele ülekohtune. Ühistransporti peetakse tihtipeale millekski tasuta inimõiguste sarnaseks.

 2. Fooride osas kahtlemata nõus, kuid sinu pandud näitlik pilt pole eriti hästi valitud, sest iseenesest sellises olukorras mingit erilist liiklusohtu ei ole. Seal Ehitajate teel olen ise ka vahel tähistamata kohas üle tee läinud, kuna ametlike ülekäikude vahe on natuke liiga pikk ja samas autode vool üldiselt jupitatud, nii et pisut oodates saab seal sobival hetkel täitsa rahulikult ja ilma riskita üle jalutada. Otse lapse ees ei hakkaks ehk seda tegema, kuid seda ei nähtu ka pildilt.

 3. Mina jälle arvan, et meie liiklus on üle reguleeritud. Foore ja märke topitakse ka sinna, kuhu neid pole vaja.

  Paljudes kohtades oleks foori vaja ainult tipptunni ajaks, ülejäänud päeva plingib ta tühja ja ei aita kedagi. Sellises olukorras (autosid pole ega tule) jalutan mina küll rahuga üle tee.

  Autojuhtide ehmatamisest ma aga hoidun. Ise sõites tean, kui halvasti jalakäijad pimedas näha on. Ning ma ei taha teistele (juhtidele) teha seda, mida ise pahaks panen.

 4. selliste pärast, on ka liiklusõnnetusi liiga palju, kes eeskirju ei järgi ja leiavad vabandusi – autot ju ei tulnud aga see selleks, sellest ei tahtnud ma rääkida. las jäävad alla, kui soovivad.
  Kõige enam häiribki vanemate eeskuju lastele. laps õpib nendelt ja usaldab eelkõige oma vanemaid, kes peaksid olema parimaks eeskujuks. aga noo ajab ikka närvi küll see hoolimatus, minnakse suvaliselt üle tee. viimane mälestus sellest: Stockmani ees falgusfoorid 150m vahega ja meeletu hulk autoridu ning päevasel ajal kella 4paiku läheb ema koos ca 5-6aastase lapsega kahe foori vahelt autode vahelt üle tee. kusjuures nad ei võitnud selle üleminekuga ka aega, kuna tee keskel ootasid mitu minuit, kane teises suunas autod sõitsid ja nad ei leidnud hetke, et vahelt läbi lipsata. minu arust tuleks sellistelt vanematelt vanemlikud õigused üldse ära võtta… nad ei sobi selleks lihtsalt.

  • selliste pärast, on ka liiklusõnnetusi liiga palju, kes eeskirju ei järgi ja leiavad vabandusi – autot ju ei tulnud

   Tead, see jutt omaks mõtet. kui praktiliselt kõik autojuhid (kaasa arvatud mina ja ülisuure tõenäosusega ka sina) ei ületaks rutiinselt “pisut” kiirust jms, sest mis see väike rikkumine ikka ära ei ole. Nii et kui selline oma äranägemise järgi sõitmine on vabandatav, siis tähistamata kohas üle tee minek on seda täpselt samuti (kui just tõesti otse auto ette ei hüpata).

 5. Prantsusmaal tunneme end kui idikad kui rohelist tuld ootame. Päriselt. Kedagi ei huvita siin! Samas siin on ka iga 2m laiusele tänavale foor topitud. 😀 Tallinnas on ka tihtipeale mõttetud foorid, mis niisama aega raiskavad. Laste jaoks muidugi vajalikud, kuna üks 7-aastane põnn ei pruugi osata autosid vaadata. Samas kui see 7-aastane põnn näeb, et täiskasvanu foorituld ei oota, siis ilmselt ei hakka ta ka ootama. Tõepoolest kahe otsaga asi. Siin on asi lahendatud nii, et vanemad käivad koolis lastel järel. Ei mingit üksi liiklemist 🙂

 6. Mina ei ole autojuht, seega räägin just jalakäija vaatevinklist. Pole siiani näinud põhjust autojuhtide armeega liituda 🙂

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s