Kuidas määratleda olulist inimest?


Eilse õhtu ja pool öödki veetsime koos L@ssiega ühe hõbejuukselise vanadaami juures, kes rääkis meile oma elu olulistest seikadest. “Tallinna vana hõbe” nagu L@ssie ütles 🙂 . Ja nii oligi.

Ta oli justkui elav raamat, mille osad lehed olid ajahamba töö tõttu kaotsi läinud, aga need peatükid, mis alles olid, olid vaimukulda ja eluhõbedat täis.

Ta oli kaasaegne sündmustele, mida minu põlvkond saab vaid ajalooõpikust lugeda. Kuulsime lugusid president Pätsist, (vennatapu)sõjast, Pagari tänava ülekuulamisest, pommitamisest, elu taasalustamisest pärast õnnetust, eripalgelisest surmast, teatri- ja spordikuulsustest, spordimeistriks saamisest, armastusest, hoolivusest ja tänulikkusest.

Me tegime vanadaamile ettepaneku, et pangu ta oma mälestused kirja, sest ta on olnud väga paljude määrava tähtsusega isikute ja sündmuste tunnistajaks. Tal on elava inimese mälestused ajast, mille mäletajaid enam väga palju pole.

“Kellele minu juttu vaja on? Ma olen lihtne inimene,” saime vastuseks. “Keda see huvitab?” löödi käega. Sai välja arvatud, et lapsele, lapselapsele, või lapselapselapsele ikka tasub endast mälestused maha jätta. Kui neil peaks huvi tekkima, kus nad neid mälestusi 20 aasta pärast leiavad, kui neid jäetud pole. “Ei, ma pole mingi tähtis inimene. Ma pole mingi näitleja…” kõlas resoluutne vastus.

Kus jookseb piir, kes on olulised ja kes mitte? Kas kultuuriinimeste mälestused on olulisemad, kui nende inimeste omad, kes kultuurile otseselt taustameeskonnana kaasa aitasid? Kas näitlejad on olulisemad kui sportlased?

Kas sina tead, millesse su vanaema, vanaisa, vanatädi, vanaonu, ema või isa elu jooksul uskunud on? Kuidas nad armastasid? Kas nad armastasid? Kuidas nad elasid? Kas sind huvitaks? Ehk tasub küsida, kuni selleks võimalust on. 🙂

Advertisements

4 responses to “Kuidas määratleda olulist inimest?

 1. Mida vanemaks saan, seda huvitavam on kuulata, kuidas vanemad inimesed kunagijuhtunust räägivad. Ntx küüditamine – räägitud on oksendamiseni, igalühel on midagi rääkida, kuid mu jaoks mõjuvaim oli kunagi ammu kuuldud raadiosaade. Vanatädi, kes sõiduhetkel 12-13 oli, oskas kirjeldada vagunisviibijate meeleolu viimaseid kodumaakilomeetreid nähes nii, et..siiamaani on tunne, kui oleks ise sõitnud.
  Aga kõige harivam on muidugi folklore.ee..:)

  • See vanadaam, keda me külastasime polnud kindlasti folkloori valdkonda kuuluva jutuga. Ta on tegelikult ka elanud sellist elu, nagu ta meile rääkis. Tal on ka pildid, autasud jms olemas. 🙂 Tegemist on lihtsalt tagasihoidliku inimesega, kes ei saa aru oma meenutuste hinnalisusest.

 2. Minu vanaemal oli ka palju mälestusi ja neid oli tõesti huvitav kuulata. Meil on selles suhtes vedanud, et välja on antud ka raamat, kus vanaema jutustustustel on suur panus. Kõige hämmastavam oli asja juures veel see, et vanaema mäletas pisiasjade ja detailsusteni asju, mis olid juhtunud 50, 60 ja rohkemgi aastat tagasi, aga see, mis oli eile, täna, homme, sellel ei olnudki erilist tähtsust.

 3. Soovitasin hiljuti ühele prouale sama, pärast seda, kui olin kuulanud kolm tundi tema värvika elu seiku. Peamiselt rääkisid need nõukogude ajast, KGB-st jne. Kuulasin nagu filmi ümberjutustust ja mõtlesin, et ei või olla. Tänapäeva noortel ei ole enam aimugi, kuidas elasid meie vanemad ja vanavanemad, mida nad mõtlesid või tundsid. Oleme rahulolematud oma elude ja riigiga, saamata aru, kui vedanud ja hästi meil kõik tegelikult on.

  Soovitasin sellel proual läbielatu panna kirja just oma laste, lapselaste, lapselapselaste jne pärast, et nemad ka saaksid teada, kuidas enne neid on elatud. Temaga jutuajamiselt koju kõndides kahetsesin, et minu Siberisse küüditatud ja sealt tagasi tulnud vanaema jõudis enne ära surra, kui mina aru sain, et tema meenutused oleks võinud ka kirja panna.

  Praegu on hästi populaarne avaldada tuntud inimeste elulugusid, kuid need, kellel oleks midagi öelda, ei pruugi alati avalikkusele tuntud olla. Sellised inimesed võiksid oma mälestused siis vähemalt enda pereringis talletada, oma järeltulevatele põlvedele, et neile ajalugu tutvustada.

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s