Kas kodanikuajakirjandus saab olla ka negatiivne?


Täna õnnestus mul viibida kodanikuajakirjanduse teemalisel konverentsil Võrumaal.

Kui enamik osalejaid, kaasaarvatud ettekandjad, nägid kodanikuajakirjanduses pigem positiivset alternatiivi või kõrvalliini tavalisele massimeediale, siis ajakirjandusteadlane Tiit Hennoste oli ainus, kes julges rääkida ka kodanikuajakirjanduse miinustest.

Kui vähemalt idee tasandil on massimeedia ajakirjanikel olemas eetikakoodeks, kontaktide võrgustik ja erialased oskused, siis kodanikuajakirjanduse viljelejal  neid sageli pole. Või on teadmised ja oskused puudulikud.

Samuti ei pruugi kodanikumeedia olla alati positiivsem, kui seda on tavameedia, sest kui kodanikumeediat asub tegema sügavalt negatiivse mõttemaailmaga inimene, siis on ka kodanikuajakirjanduse korral tulemuseks üdini negatiivne meediakanal.

Tänapäevase massimeedia üheks olulisemaks probleemiks on selle hajumine. Ajakirjanikud ei tööta enam allikatega, neil puuduvad eetikanormid ja oskused. Tänapäevane ajakirjandus saab olla ajakirjandust imiteeriv. Kui kodanikumeedia hakkab mingil põhjusel imiteerima massimeediat, näiteks kohustusest toota uudiseid, siis võib juhtuda, et imiteeritakse imiteeritut.

Teadlase hinnangul on ajakirjanduse peamine roll edastada uudiseid. Varasematel aegadel kirjutati enamasti uudiseid juba juhtunud sündmustest, aga tänapäeval räägitakse uudistes üha enam tulevikust. Mõnikord räägitakse suisa aastate taha jäävast tulevikust. Sellised uudised aitavad kaasa info ja ajakirjanduse hägustumisele.

Olen väga tänulik konverentsi korraldajatele, et julgeti kutsuda ka negatiivse arvamuse pakkuja. Aitäh!

Advertisements

2 responses to “Kas kodanikuajakirjandus saab olla ka negatiivne?

  1. Eks vastukaaluks asu seda kodanikuajakirjandust ka jälle mõni üdini positiivse mõttemaailmaga inimene. Ja ega nö päris kätt tänaste tehniliste võimaluste juures vist hästi ette panna nii ehk naa ei õnnestu ju ka.
    Ja ega keegi ei saa ju ajakirjandusele päris ette kirjutadagi, mis ta peamine roll on, eks ajakirjandus nö evolutsioneeru ka 🙂 st areneb omatahtsi ja tulemus ei pruugi olla ei halvem ega parem objektiivselt võttes vaid lihtsalt teistsugune.
    Aga tegelikult olen ise ka mõelnud vahel, et Nõuka aegsel ajakirjandusel olid omad plussid – ei otsitud sensatsiooni taga, ei köetud massides hüsteeriat üles – no ma mõtlen siis seda tendentsi, mis praegu valitsema kipub, et täna ilmub kusagil subjektiivne või olgu ka tõene lugu arstide kohta näiteks ja selle peale suundub nende vastu kogu ühiskondlik viha, ülehomme ületab mõne teise inimgrupi esindaja negatiivses mõttes uudiskünnise ja neid asutakse usinasti maasse trampima. Aga minu meelest siin mingit vahet päris ajakirjanikel ja suvalistel kommentaatoritel justkui /alati/ polegi..

  2. Ma tõin selle negatiivse ettekande näitena seetõttu, et tavaliselt räägitakse kodanikuajakirjandusest ainult posiivses mõttes. Aga tegelikult on edasiviiv, kui keegi ka vead meelde tuletab.

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s