Mis juhtub pärast surma?


Arutasime sõbraga hiljuti, et mis juhtub pärast surma. Ma jään vastuse võlgu. Võib-olla peitubki siin minu surmahirmu põhjus. Ma olen kasvanud ateistlikus kodus, õppinud lapsepõlvest saati keskkonnateaduseid ja bioloogiat, ma kipun uskuma pigem neid asju, mida näha ja katsuda saab.

Nähtav surm on erinev. Mõni sureb nii, et näole tuleb suur rahu. Justkui oleks minema lasknud kõik elu mured, rõõmud ja koormad. Teine sureb nägu täis õudu. Kolmas sureb õnnetuses. Sel juhul ei pruugi nägugi enam olla. Surmad on erinevad.

Pärast suremist hakkab kehas toimuma uus eluring, mis muudab keha mullaks. Mõnikord muutub keha krematooriumis ka tuhaks. Kõik sõltub valikutest, mida tehakse.

Aga mis saab elava inimese sellest osast, mis annab meile loomingulisuse, tundeelu ja mõistuse? Ükskõik, kuidas me ka seda osa ei nimeta – vaim, hing, elusäde, närvirakkude loodud kujutlus…

Kas elule omaste protsesside lõppedes see osa hävib? Või leiab see kuskil uue väljundi? Milline see väljund on? Kas teistpoolsus on olemas? Kas me sünnime ümber, jääme kuskile pidama või kaome igaveseks? Kas me võime ise mõjutada seda, mis meist pärast surma saab? Ma ei tea seda. Ma aiman vaid seda osa, mida koolis õpetati. Ma tean, mis juhtub kehaga.

Olen elus 4-5 korda lugenud raamatut vendadest Lõvisüdametest. See on nii hästi kirjutatud raamat. Päriselt võiks ka nii olla, et satud kuskile edasi. Kuskile, kus su olemasolu omandab uue mõtte.

Puhas bioloogia sünnist ja surmast ei ole halb võimalus, aga see kaotab meie “elusädeme”. Sel juhul on inimese pärandiks temast edasi räägitud lood ja materjaalsed asjad.

Kui oleks minu teha, siis eelistaksin bioloogia surmakäsitlusele, kus surnud organismist saab teiste organismide toidulaud, vendade Lõvisüdamete stiilis tegusat teistpoolsust.

Advertisements

23 responses to “Mis juhtub pärast surma?

 1. ma ei karda surma. sest ma olen üsna kindel, et seal ei ole midagi. kui oleks, siis kardaksin ikka küll 🙂

 2. See arvamus läheb vastuollu kõigi põlisrahvaste arvamusega.

 3. Tavaline Inimene

  Mis juhtub väljalülitatud tolmuimejas? Aga sisselülitatud tolmuimejas?
  Kui Sa oleksid lapsepõlvest saati õpitud teadustest ka midagi üldisemat enda jaoks meelde jätnud, siis sellist küsimust ei saakski tekkida. Kuna selline küsimus tekkis, ei ole Sa ilmselt teaduse olemuseni jõudnud ja pead bioloogiat üheks muinasjutuks teiste juttude seas.
  Ma pakun, et Sa võiks harjutada arutlemist küsimusega miks lennukid lendavad.

  • Üks asi, mida ma aastatepikkuses õppimises õppisin, on kahtlemine. Bioloogia on teadus, nagu teisedki teadused. Ja bioloogia teadusena ei ole üks sirge tee, kus teadlastel on kõigest ühene arusaam. Teadusmaailm on alati muutumises. Ma ei pea bioloogiat muinasjutuks.

   Teiseks, arutleda võid ükskõik mille üle. Kui sa teadust “pühaks graaliks” pead, siis peaksid ju teadma, et suurimad saavutused teaduses on tulnud “hulludest” mõtetest.

   Ma ei ütle siinkohal, et ma oma mõtteid samasse patta paneksin, need on pigem ilukirjanduslikud mõtted, aga milleks mõtteid keelata. Mõttevabadus on edasiviiv ja arutelu tekitav.

   Kui inimesed ei arutleks ka jaburate, hullude, imelike, lapsikute, naljakate, ühiskonnas aktsepteerimata, naiivsete, ekslike, lauslollide teemade üle, kust me siis teaksime, mis teemad on normaalsed ja geniaalsed. 🙂

  • Palun räägi, mis siis juhtub pärast surma? Räägi oma versioon!

 4. Surm pole kole, sest kas saab olla midagi koledamat kui elu?

 5. Aga on ju ka see teispoolsus. Miks mõne hing ei saa rahu? Miks ta jääb kahe maailma vahele?Miks sünnib kummalisi asju, millele ei ole seletust. Tahaks ju uskuda, et kõigel on loogiline seletus.
  Kliinilise surma olen ise kunagi läbi elanud ja see on nii selgelt meeles. Täpselt see must tunnel, mille tipus on valgus ja sa oled nii kerge ja sul on selline pöörane kiirus, et lausa pea hakkab ringi käima.

  • Selle postituse mõte ongi, et me ei tea tegelikult kogu ulatuses, mida suremine endast kujutab. Me teame vaid osasid asju. Me teame veidi suremise bioloogiat, füüsikat ja keemiat. Ja kui keegi ütleb, et ta teab suremisest ja surmast kõike, siis on see oma teadmiste ilmselge ülehindamine.

 6. Üheks võimaliku vastuse saab reinkarnatsioonijuhtumeid analüüsides. Ian Stevenson on neid uurinud 3000 ringis.
  Et välistada hüpnoosiefektid, võttis ta vaatluse alla lapsed, kelle mälestused eelmisest elust olid väga selged.
  Enne Stevensoni kõige tuntum taassünnijuhtum oli ehk Shanti Devi, isegi Mahatma Gandhi tegeles selle juhtumi uurimisega. Eesti keelde on tõlgitud Sture Lönnerstrandi raamat temast.
  selliseid juhtumeid fabritseerida tundub olevat praktiliselt võimatu.
  Sellele lisanduvad väga selged mälestused hüpnoosi all. Peter Ramster documentary viib 1983 valminud filmini, see ka paneb ikka väga mõtlema.
  See paneb mõtlema ka teaduse enda toimimismehhanismi üle, sest me näeme väga veenvalt, et teadlased ei erine muudest surelikest siin millegi poolest. Kohtudes asjadega, millega nende teooriad toime ei tule, ignoreeritakse neid asju.

 7. Mina tean mis juhtub peale surma. See võib natsa varieeruda kuid üldjoontes tabab sind koolnukangestus, samal ajal algab roiskumine, võib ka juhtuda, et sind lõigatakse tükkideks, kas siis lahkamise eesmärgil või mõne tüki omastamiseks. Noh, siis traditsiooniliselt aetakse mulla alla või uuemal ajal ahju. Isiklikult eelistaksin mulla alla sattumist, sest eks ussikesed tahavad ka süüa ning milleks raisata naftat järjekordse lõkke kütmiseks. Mõne aja pärast sind unustatakse. Üldjoontes kogu story.

 8. Ainult kommunistid ja materjalistid arvavad, et surm tähendab elu lõppu. Kõik teised teavad, et eksistentsil on ka muid vorme. Põhiline on seega teha Jumalaga rahu ja mitte ülbitseda.

  • Jumalasse uskumine ühendab inimesi, kes tunnistavad kõrgema jõu olemasolu. Rituaalide ja kõrgema jõu paiknemise osas on usud väga erinevad. Ühele tähendab jumalaga rahu üht ja teisele teist. Näiteks paljud kristlased väidavad, et nad on teinud jumalaga rahu, aga ise on väga ülbelt uhked nn “väljavalitute hulka kuulumise” üle ja erinevaid arvamusi keeldutakse aktsepteerimast. Samas tean maausulisi, kellest paistab välja, et tegelikult ka ollakse olemisega rahul. Ei ole juhtunud veel kordagi, et mõni neist oleks püüdnud mind oma maailmavaatesse moosida. Teadust uskuvad materjalistid näevad kõrgemat võimu teaduse poolt kinnitatud teadmistes. Seega skeptikutele omane teaduse pooldamine on ka omamoodi usk.

 9. Tehnikateadused on viimased 100 aastat teinud tormilise arengu. Inimese-uurimine aga mitte – erinevate “pehmete” teaduste raames on kogunenud hulkapalju üksteisele vasturääkivaid uuringu- ja katsetulemusi, millede ühitamine senise inimesekontseptsiooni juures on osutunud võimatuks. Olen arvamusel, et lähema 3-4 aasta jooksul toimub murrang ka ses vallas. Võrgust leiab teinekord selliseid teooriaid, et silmad rattastuvad.

 10. Teinekord on uut luua lihtsam, kui olemas olevas selgusele jõuda 🙂

 11. Aga, mida teie arvate, mis pärast surma juhtub?

 12. Kui oled keskit-miskit orjanud-teeninud (religiooni, raha, jmt abivahendeid) siis peale surma tiirutab-toimetab vaim( arvan, et mitte päris see isiksus, kes siin ja praegu sööb-magab-kirjutab) nende heaks mingi aeg edasi; kinnitamata ja mitteteaduslikel andmetel võib juhtuda igast tsirkust. Kui oled iseseisvalt hakkama saanud, nagu esivanemad muistegi, siis kenasti üle Toonela, ei muud.
  http://www.maavald.ee/maausk.html
  Aga ma võin ka eksida.

 13. Aga milline on maausu Toonela? Millisena maausk teistpoolsust näeb?

 14. Ma ei tea.
  Pisut järele mõeldes..kindlasti on see koht suurepärane ja kui sa seal ükskord oled, siis – arvan et leiad end..justkui kodust.

 15. Pingback: Hingedekuu | ritsikukodu

 16. Parast surma laheb edasi see mis oli enne sundi 🙂 niiet arge niipalju moelge mis saab parast, moelge mis saab praegu 😀

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s