Vastavalt vajadusele väänatav statistika


Statiskika on midagi, mida ametnikutöö, tohtritöö ja sotsioloogia eest palka saavad isikud väga armastavad. 28% kodanikest arvas nii, 39% belglastest on vastu, 16% elab teatud elujärjel, 48% haigestunutest sureb ära jne. Me kuuleme iga päev rodu surnud numbreid. Miks surnud? Aga seepärast, et keegi ei räägi numbrite taustast. Keegi ei räägi inimestest! Statistika on numbrid, mida mõjutab n+1 tegurit!

Statistikaga on ka see kurb lugu, et need numbrid kipuvad mõtlemist mõjutama.

Kui keegi ütleb, et tõenäosus mingi sul esineva haigusega 5 aastat ära elada on näiteks 52%. Mida see siis sulle ütleb? Et sa sured ära? Et sa jääd elama? EI TEA! Võib minna nii, võib minna teisiti.

Ja, mis saab siis, kui sa elad 61 kuud? Kas surm kuu pärast viie aasta möödumist selles statistikas ei kajastugi? Mida see tähendab? Et sa said meditsiini silmis terveks? Et pärast viite aastat suremine pole oluline? EI TEA!

Või kui sa saad telliskiviga surmavalt vastu pead olles ennast ravinud 3 aastat ja 14 päeva. Kas siis sa lähed viie aasta suremise statistikasse sisse? EI TEA! Seda kirjutatakse ainult uurimustes, mitte laiale avalikkusele kättesaadavates tekstides.

Me kuuleme numbreid, jätame neid meelde, kasutame neid kõnes ning mõtetes, aga me EI TEA liigagi sageli nende numbrite tausta. Isegi, kui see taust on ametlikus uuringus olemas, seda ei kiputa kajastama. Kas uuriti gruppi, kus oli 6, 39, 107, 2858 või hoopis 91 089 osalejat? See on oluline näitaja. Kuidas see grupp moodustati? Meedia on täis uudiseid statistika kohta, mis tehti isegi sajast väiksema valimiga.

Oletagem, et seesama haigus, mille statistika sulle 52%-list ellujäämust 5 aasta jooksul lubas, on haruldane. Sel juhul on statistika kogutud 20-30-40 aasta jooksul. Kui palju on inimeste elujärg ja meditsiin selle aja jooksul arenenud või muutunud? Kas üldse saab hinnata sama mõõdupuu järgi 20 aastat tagasi ja eile toimunud medistiinilist sündmust? Kui tõenäoline on võimalus, et selline uurimus eksib? Kes olid need inimesed, keda uuriti? Kas me saame erinevaid riike haiguste vallas võrrelda?

Statistika on nagu arvamuseta inimene. Sa võid seda igatepidi väänata ja leida just sulle sobivaid numbreid.  Statistika järgi ei saa elada!

Advertisements

4 responses to “Vastavalt vajadusele väänatav statistika

 1. On olemas kolme tüüpi valesid: valed, alatud valed ning statistika (M.Twain)
  43 % statistikast pidi olema täiesti mõttetu ja väärtusetu. Ligi pool satistikaameti palgafondist on makstud siis mille eest? Valede eest?

 2. Kindlasti ei ole statistika maailma naba. Kindlasti mõjutab seda tuhat tegurit. Ja on avalik saladus, et statistikat saab oma kasuks paista lasta, valides gruppe, kontrollgruppe jne.
  Aga mingi ülevaate asjast see siiski annab.
  Suremause statistika öeldakse olevat kogu maailmas üsnagi objektiivne. Pole ju põhjust maksahigele kirjutada surmatunnistusele, et ta suri hoopis kopsuhaigusse. Kuigi kindlasti on olemas ka segaseid sumapõhjusi.
  Kui kodanikule telliskivi pähe kukub, ” langeb ta välja” maksahaigusse suremise statistikast, sest tema surmatunnistusel on surmapõhjuseks trauma. Grupp, kelle peal maksahaigusse suremise statistikat teha aga väheneb ühe juhtumi võrra (muutudes seega ka pisut vähem usutavamaks- paraku).
  Oluline on näiteks onkoloogia valdkonnas esimese ja viienda aasta elunemus. Ka kümne aasta. Sest nende haiguste olemus on lihtsalt selline- suurim risk, et mingi haiguse levik, mida ei tuvastatud, siiski olemas on, avaldub kuudega, ehk siis esimese aasta jooksul.
  Kui peale kurjasid ravisid (keemia- ja kiiritusravi+ operatsioon) võib haigus siiski hingitsema hakata, siis kõige sagedamini esimesel viiel aastal. Kes selle on üle elanud, on suhteliselt suure tõenäosusega õnnelik inimene.
  Seega on küll oluline, kui elatakse 5 aastat ja 8 kuud. Vasatavalt sellele ststistikale kutsutakse inimesi ka järelkontrolli.
  Kui 5 aasta elunemus on 4%- on tegemist väga halvaloomulise haigusega.
  Kui vastavalt 90% -võib palju rahulikum olla.
  Sagedamini esinevad haigused esinevad teadagi sagedamini ja nende statistika on tõepärasem. Väga haluldaste haiguste statistika on kindlasti mõneti puudulik juba väikese grupi pärast.
  Kindlasti muutuvad ka ravivõimalused ja ilmselt ei ole 50 aasta tagune statistika enam täna sama. Erinevate riikide võimalustest rääkimata.
  Ja siis on veel üks määratlemata kategooria – et imesid juhtub! (ehk needki on tegelikult määratletud – tõstavad % kõrgemaks!)

  • Kui haiguse ellujäämise protsent on näiteks 39%. Siis reeglina inimene näeb selle taga suurt suremust. Kui võtta arvesse meie aju numbrite tõlgendamise eripärasid, näeb enamik inimesi suhel kolm seitme vastu. Ehk kümnest inimesest sama haigusega suri 7. Paljud löövad käega.

 3. Algul tabab igat inimest nn. shokifaas. Kõik tundub lootusetu- miks mina? mida olen halvasti teinud? teised elavad veel ebatervislikumalt, aga neil ei ole midagi viga! miks? miks? miks? Ja 10- st 7 ju surevad…
  Väga oluline on inimene siit läbi aidata. Kui anda alla ise, sisemuses, siis oledki alla andnud. Enamus asju on kinni inimese peas! Ei ole võimalik aidata seda, kes abi ei taha.
  Siis tuleb nö. võitluse faas – On ju ravimeid! Paljud on abi saanud! Mina ei pea ju olema kaotaja! Ma veel näitan sellele haigusele! Uuritakse erinevaid ravivõimalusi, ka teistes riikides. Vahetatakse arsti. Suhe käändub vastupidiseks – aga 3 inimest jäid ju elama! Mida nemad tegid? Mina suudan ju ka! Palju abi võib olla suhtlemisest sama haigust põdevate inimestega, kes on selle küsimuste kadalipu juba läbi teinud.
  Ja sõpradelt – sugulastelt oodatakse teadagi mitte kaastundlikult ärasaatvat vaid endiselt normaalset, normaalsesse inimesesse suhtuvat pilku.
  See muidugi kitsalt minu arusaamine asjast ja ei pretendeeri absoluutsele tõele…

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s