Laste mänguasjad väljapressimise vahendina


Kui peres on kasvamas laps, siis eeldame ju, et saame lapsele teinekord osta mõne mänguasja. Lapsel ei pea olema lademetes lelusid, aga kasvõi mõned asjad, mis peavad vastu kauem kui kuu aega.

Tavaliste mänguasjapoodide kaubavalikut vaadates on poisslaste vanematel vaid mõni üksik valik. Väikeste poiste emad-isad-vanaemad-vanaisad saavad teinekord teha säästuostu mõne väikese auto kujul või värvimisraamatu abil. Suuremate poiste puhul on valikud raskemad.

Vastupidavad on legod ja kokkupandavad mänguasjad, mis viimasel ajal on muutunud kahjuks järjest enam militaarseteks. Hero Factory koletissõdurid peavad vastu, aga nende ostmine tundub nii vale. Hinnaklass on 10-25 eurot üks koletis.

Kestavad ka Lego Ninja komplektid, aga nende ostmiseks peab raha puuga seljas olema. Kui sa RPS-parteisse ei kuulu, siis pole mõtet oma last ärritama hakatagi. Pisikene mõnesentimeetrine legomees maksab juba 6 eurot, baaskomplektide hinnad jäävad 30-40-50 euro kanti…

Mõnda aega saab hakkama ka Beyblade´idega mängides, aga nende hinnadki kipuvad olema üle mõistuse kõrged. 9-15 eurot maksab üks keerleja. Ja ühest reeglina ei piisa. Et mingitki võistlust pidada, peab beyblade keerlejaid olema vähemalt kaks. Ja lärm, mida need asjandused kodus põhjustavad mängimise käigus… ohh… seda teavad vanemad isegi.

Mänguasjade maaletoojad on kodumaiste telekanalitega vist kokkuleppe teinud ja nii edastataksegi lastele multikate näol otsest reklaami. Osta beyblade! Osta bakugan!

Meil õnnestus pääseda Ben Teni lelude hullusest ja bakuganidest. Disney autodest on poeg nüüdseks välja kasvanud. Hero Factory, Nerf, Beyblade ja Lego Ninja asjade lunimine kestab siiani.

Esimeses klassid võtavad ju kõik oma mänguasju kaasa. Mänguasjade võrdlemine on osa vahetunnisuhtlusest. Multikate mitteteadmine muudab su suhtluses “rumalaks” ja tagajärjed on kiired tulema… Vanematel on dilemma, kas eelistada multikate keelamist või lasta lapsel olla mugavas sotsiaalses staatuses? Ja vastupidavad mänguasjad ongi tavaliselt mõne kalliks reklaamitud sarja omad.

Päris resoluutne “ei” kõikide üleshaibitud mänguasjade suhtes on kahe teraga mõõk, sest see tähendab lapsele kukkumist sotsiaalses staatuses, nii kurb kui ka see ei ole. Kui sul pole poppe mängukanne, siis sa satud eakaaslaste põlu alla. Sellised juhtumid on mu tutvusringkonnas olemas. Vanemad, kes ostsid oma lastele vaid puulelusid ökopoodidest, seisid ühel hetkel olukorra ees, et kas last narritakse või tuleb hakata plastikvidinaid ostma. Sa võid ju seletada, et asjad ei loe, aga kui asjade puudumisega kaasneb tõuklemine, hüüdnimede tekitamine, ignoreerimine jms, siis kõlab lapsele su jutt mõttetuna.

Mida tunneb lapsevanem selles olukorras? Esimene sõna, mis mulle pähe tuleb on “väljapressimine”. Varjatud reklaam, mille tagajärjel on vanemad olukorra ees, et lapsele tuleb mõni jura mänguasi osta. Sinu valikuks jääb vaid see, kas ostad rohkem või vähem vägivaldse sarja tooteid, ja mida sa mänguasjade juurde seletuseks rääkida oskad.

Me oleme saanud “probleemist” üle ka nii, et ostame lelusid vähekasutatuna ja märkimisväärselt soodsamana. On peresid, kus lastel on olemas kõik popid lelud, mida üldse kaubandusvõrgus pakutakse. Kui uus lelude põlvkond peale tuleb, siis mõnikord müüdakse või antakse vanema seeria tooted ära. Oleme jälginud, et mänguasju ei oleks liiga palju. Kui laps saab mänguasja nimel pingutada, hoolid ta lelust pikemalt.

Teiseks lahenduseks on lauamängud ja raamatud. Lauamänge saab ise teha ja sinna saab joonistada või kleepida peale nii poppe asju, kui parajasti vaja on. Tänuväärsed vahendid selliste lauamängude tegemiseks on moemänguasjade reklaamid.

Kolmanda lahendusena näeksin ma mänguasjade keelamist koolis. Siis pole äravõtmist, pole võrdlemist, pole uute lelude puudumise pärast narrimist.

Advertisements

6 responses to “Laste mänguasjad väljapressimise vahendina

 1. Olen nõus. Kahjuks puust mänguasjadega tänapäeval tõesti algklassides hakkama ei saa.
  Ma olen ostnud mõnel moeasjal odavama analoogi. Väiksemad lapsed vahet ei tee. Aga tean tüdrukut, kel kodus umbes 60 Littl`l Pet Shop looma ja poissi, kel 20-30 bakugani.
  Poistel tasub soodustada ise mänguasjade tegemist. Meil oli isetehtud lauahoki, auto, väiksemana tegi kahest lauajupist isegi väikese “laptopi”.
  Nukram on hoopis see, et praegu on poeg 12 ja ta ei mängi enam millegagi. Pole toas enam mänguasjakastigi. Vahel legod otsitakse välja. Muidu on mängimine taandunud arvutisse ja õue, st palli õnneks veel taotakse.

  • Ma panin lapse spordi-keskkonnaklassi just seepärast, et arvuti ei oleks ainus, millega tegeletakse. Ja hetkel toimib. Liikumine on väga hinnatud poisi silmis.

 2. oeh, ma praegu naudin veel täiega seda, et lapsed ei oska midagi nõuda. mu peaaegukolmene plika võiks ju teoreetiliselt osata, kuna ta aga lasteaias ei käi, siis pole mõjutajaid. nii mõnus on osta lastele mänguasju OMA maitse järgi. ja nad on igati rahul.

  kauaks, selles on küsimus…

 3. oh, vot Legode arvelt ei ole ma kokku hoidnud küll, kuigi ega kõik seeriad mullegi meeldi. minu oma lemmik on Starwars, aga neid erinvaid võitlusroboteid on ka mõnevõrra. mis mulle meeldib, on see, et ta ehitab olemasolevatest juppidest asju, mida tal ei ole. st Legod on ses mõttes universaalsed. päris mitu komplekti oleme lasknud ka kinkida, nt kui tuleb mingi kamp sünnipäevalisi, kes ise või kelle vanemad üksteist teavad, siis olengi tellinud mingi natuke suurema komplekti.
  yugiohd meil olid, bakugane oli mõni, neid uuemaid asju enam ei küsitagi. need blayvmsneed, mis sa mainid 🙂 beanze ostis nüüd ka ühe komplekti – aga need olid Starwarsi omad, sellepärast ainult 😛

  üldiselt olen ma aga teemaga nõus ning loomulikult see ongi väga konkreetne suunatud turundus.

  • Ma olen olnud nõus ostma erinevaid legoautosid, legomajasid jne. Aga 6 euroseid 5-sentimeetriseid mehikesi ma ei osta. Põhimõtteliselt on need liiga kallid!

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s