Kui tuli jätab koduta…


Tähed säravad. Metsaveerel, küla servas seisab vana naine toetades seljaga vastu niisket kasetüve ja vaatab tulekumasse.
 
10  aastat tagasi elasid Miina ja Albert selles majas veel kahekesi.
 
Toast lahkudes jäi Miinal pruuni kummuti nurgale karp, kus olid pildid viie aasta eest Soome sõitnud pojast, sõtta jäänud isast ja Siberis surnud emast.
 
Kunagi sai talus lehmi peetud. Punikud ja Minnid, Minnid ja Punikud – kes enam mäletab… Piimapuki juures sai naabritega juttu ajada ja uudiseid arutada. Pärast puki juures käimist sai alati külapoodi mindud ja loomaleiba ostetud.
 
Miina oli tolgi õhtul mõelnud, kui palju on küla viimaste aastatega muutunud. Kui poleks külavanemat, poleks külas vist midagi. Läinud on kõik, kel vanust alla 50.
 
Memm süütas küünla ja võttis klõmaka viina ka, et hingel kergem oleks. Kuna televiisorist lubati näidata igihaljast Uno Loopi, siis unustas memm ennast ekraani ette.
 
Tulekahju tekkimist Miina ei märganud. Alles suitsuanduri lärmi peale taipas ta toast välja minna. Nagist haaras ta kaasa sooja jope ja lauanurgalt passi ja telefoni, aga kõik muu jäi maha.
…..
Miina naaber Jaanus sai tulekahjust aimu, kui köögist süüa võtma minnes aknast tulekuma nägi. Teisele poole metsatukka joostes tuli tõdeda, et Miina maja põles lahtise leegiga. Miina ise seisis täiesti tuimalt maja ees ja vaatas tulle. Jaanus jooksis memme juurde.
 
“Juba helistasin,” ohkas Miina. “Ma helistasin ka. Vabatahtlikud tulevad peagi,” ütles Jaanus, kuigi see mõte enam ei lohutanud.
…..
Veel hiljuti oli naaberalevis palgaline tuletõrjekomando. Kui viie aasta eest läks Meelisel kuur põlema, tuli masin 8 minutiga. Ka Miina suitsuandurit käisid poisid aasta eest kontrollimas.
 
Vabatahtlikud jõudsid külla 24 minutiga. Tublid mehed. Andsid endast parima.
 
Peeter oli kunagi palgaline tuletõrjuja olnud, aga pärast komando sulgemist läks mees puidutöökotta tööle. Jaan hakkas vabatahtlikuks, sest talle meeldis vana tuletõrjemasinat putitada. Erik tahtis ennast kasulikuna tunda. Riks oli kunagi linnamees olnud ja tühjaks põlenud kodu pärast maale tulnudki. Riksil oli tulega isiklik vaen.
 
Miina maja oli meestele teine väljakutse pärast palgalise komando sulgemist.
…..
Miina vaatas oma kodu ka järgmisel hommikul. Korsten oli terveks jäänud. Jaanus teadis arvata, et palgaliste päästjatega, oleks ehk maja veel taastada saanud.
 
Liisu, Miina endine minia lubas alevis memmele ulualust anda. Miinal polnud valida. Mujale polnud ju minna.
…..
Jätame ilukirjanduse nüüd sinnapaika…
 
Mida arvad sina, kas riik koonderdab elukutselisi tuletõrjekomandosid sulgedes mõttetult? Kas kõiki ülesandeid on üldse võimalik vabatahtlike õlule lükata?
Advertisements

4 responses to “Kui tuli jätab koduta…

 1. Minu arust koonerdab mõttetult küll, jah.

  Aga mulle paistab igasugune riigipoolne koonerdamine mõttetu.
  Ma tõstaks lastetoetust, mis on 300kr/nüüd 19 euri juba olnud juba nii pikka aega, kui ma meenutada suudan. Ma tõstaksin õpetajatel palka.
  Ka miinimumpalgagast äraelamine paistab enam-vähem võimatuna.
  A`mis parata, tules hävib mõnevõrra majasid enam, mõnel kaevu kukkunul lõppeb pinnal püsimise jaks paar- või paarkümmend minutit enne päästjate saabumist, küllap lapsed kasvavad suureks ikkagi ja koolidestki ei saa õpetajad otsa. Vist. Või noh, elame-näeme.

  .

 2. Selliste asjade pealt ei tohiks kokku hoida.

 3. Aga räägime ka sellest, mille pealt tohib kokku hoida ja lausa peaks kokku hoidma? Kas keegi on muidu arvutanud, kas riigikogu palgatõusu nimetatud vajadustesse suunamine kataks kõik need vajadused või tuleks ikka pisut puudu? Kus meil veel mõttetult raisatakse?

Tänan sind kommentaari eest :)

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s